Z ogledovanjem naše strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke.

Ivan Matičič

Ivan Matičič: Moč zemlje

Matičičevo delo Skozi plamene prve svetovne vojne – po neskončni poti s slovenskim planinskim polkom je ena najboljših knjig na temo prve vojne, nekateri jo označujejo za klasično delo. Pisatelj je doživel tako Galicijo kot soško fronto in končno razsulo avstro-ogrske vojske in države. Ta knjiga je dopolnitev knjige Na krvavih poljanah, ki je prvič izšla nedolgo po koncu vojne, leta 1922.
V pričujoči knjigi je zelo natančno popisal vzroke za začetek in sam začetek vojne, mobilizacijo, priprave, odhod na bojišče in dogajanja na bojišču. On sam je služil kot telefonist in piše o kroglah, ki so švigale mimo glav, a se telefonisti niso utegnili zanimati zanje, ker so imeli preveč dela … Odkrito prizna, da je bil alkohol neznanska sila prve bojne linije. Piše o bobnečem ognju, strahotnem artilerijskem obstreljevanju, iz katerega so preživeli prišli kot mladi starci …
Pripoveduje tudi o oficirjih in generalih, njihovih sposobnostih in odnosih tako med njimi kot do vojakov; o tem, kako so gledali na nasprotnika in kako je bil polk na koncu tudi po zaslugi takratne slovenske politike osramočen …

Povest Moč zemlje pripoveduje o življenju vasi na Koroškem, v Rožu, na prelomu devetnajstega v dvajseto stoletje in v obdobju prve svetovne vojne ter boja Slovencev za priključitev Koroške k Jugoslaviji.
Matičič skozi svojo pripoved izvrstno predstavi odločilne boje Slovencev za Koroško in njihovo trpljenje zaradi nasilja avstrijskih nacionalistov. Knjiga je posvečena hrabrim borcem, po katerih zaslugi je del Koroške ostal v mejah današnje Slovenije.
V spremni besedi pa je poleg avtorja Ivana Matičiča in drugih slovenskih leposlovnih del na temo boja za Koroško predstavljen tudi voditelj tega boja Franjo Malgaj.

Ivan Matiči: Skozi plamene